Rady pacientům

Jak se vyrovnat se sdělením diagnózy?

Období počáteční deprese, kdy si zvlášť mladý člověk na počátku kariéry, vážnějšího vztahu či rodinného života uvědomí nejistotu své budoucnosti, je normální. Nemocný by v této době měl hledat vždy spíše odbornou a psychologickou pomoc, než zůstat se svými často nepřiměřeně chmurnými představami sám. 

Více

Děti v rodině s roztroušenou sklerózou

První příznaky roztroušené sklerózy se často objevují po porodu, děti jsou tedy většinou během RS nějakým způsobem s nemocí konfrontovány. Je dobře, když jsou o skutečnostech, spojených s nemocí jednoho z rodičů, poučeny úměrně svému věku a možnostem pochopení.

Více

Rodina a partnerské vztahy

Určení diagnózy vážného onemocnění u člena rodiny bývá provázeno nejistotou či strachem, hněvem či agresí. To vše může narušit rodinné a partnerské vztahy. Jak se s nimi vypořádat?

Více

Práceschopnost a invalidita

Je v zájmu samotného pacienta, aby si svoji pracovní schopnost co nejdéle udržel. To je také cílem odborníků, pečujících o nemocné s roztroušenou sklerózou.

Více

Hospitalizace, infekce či operace pro jiné zdravotní problémy

Člověk s roztroušenou sklerózou by měl vždy upozornit lékaře, který ho ošetřuje kvůli jiné, zvláště akutní chorobě, že má RS nebo že je pro ni léčen. Seznam léků, které užívá, by měl vždy mít u sebe i s příslušným dávkováním. Stejně tak by měl u sebe mít kontakt na svého ošetřujícího lékaře.

Více

Roztroušená skleróza - léčba konopím

Mnoho roztroušených pacientů trpí neuropatickou bolestí, ztuhlostí a křečemi, poruchami spánku, potížemi s močovým měchýřem a psychickou labilitou. Se všemi těmito symptomy může konopí pomoci.

Více