Kateřinská zahrada opět rozkvetla

Lidé s roztroušenou sklerózou společně s lékaři sázeli slunečnice.


Poslední květnové úterý po poledni je v pražské Kateřinské zahradě při VFN na Praze 2 živo. Kolem plácku se záhonkem, který tady každoročně rozsvítí sazenice slunečnic, se scházejí lékaři, zdravotní sestry, zástupci farmafirem a také samotní pacienti s roztroušenou sklerózou.

Happeningem Rozsviťme ČR, který se tady letos koná již posedmé, chtějí upozornit na nevyléčitelné onemocnění. Na 30. květen totiž připadá Světový den roztroušené sklerózy a osvětové akce, besedy a setkání probíhají u příležitosti tohoto dne po celém světě.

„Je to moje první akce, diagnózu jsem se dozvěděla teprve před rokem,“ prozrazuje Lenka Mašatová, která na sázení slunečnic přišla s maminkou. „Byl to pro všechny šok, naštěstí jsem ale sama zdravotník, a tak jsem věděla, kam dceru nasměrovat, aby nečetla jen pochybné informace bůhvíkde na internetu. Dnes už léčba naštěstí velmi pokročila,“ doplňuje Lenčina máma. „Právě mamka mi řekla o Nadačním fondu IMPULS a taky o Mladých skleroticích,“ vypráví dál Lenka.

Právě Nadační fond IMPULS je organizátorem akce Rozsviťme ČR. Kromě Prahy sází slunečnice během května a června ve spolupráci s regionálními organizacemi Roska také v dalších městech republiky – třeba v Hradci Králové, Brně, Liberci, Českých Budějovicích nebo v Ostravě. Slunečnice, které mají přinést naději, že se jednou třeba najde lék, díky němuž bude roztroušená skleróza nejen léčitelným, ale vyléčitelným onemocněním.


První krůček k vyléčení

Největší kapacita v oblasti vědy a výzkumu eresky, profesorka Eva Kubala Havrdová, sice nedoufá, že se tak stane v nejbližší době, věří však, že se k onomu okamžiku blížíme. „Máme docela dobré zprávy. V loňském roce se podařilo změnit úhradová pravidla některých léků, takže léčba se stává dostupnější a také se dostává k pacientům hodně účinná léčba mnohem dříve. To je něco, co do budoucna revolučně změní průběh té choroby. To je první krůček k vyléčení,“ říká hloučku desítek lidí, kteří na happening v Kateřinské zahradě přišli zasadit slunečnici, dát si dobrou kávu, pozdravit známé nebo si vyzkoušet nordic walking s fyzioterapeutkou Luckou Suchou a poté zavítat na některou z přednášek ve VFN.

Poté promlouvá k pacientům poslanec Parlamentu ČR Pavel Bělobrádek, který nemocí sám už více než dvacet let trpí a který projektu Rozsviťme ČR každoročně uděluje svou záštitu. Vyzývá je, aby po prvotním šoku, který společně s diagnózou přichází, nepodléhali sebelítosti. „Sebelítost není správný životní postoj,“ říká a děkuje ve své řeči Nadačnímu fondu IMPULS, nemocnici a všem zdravotníkům a rovněž zdůrazňuje, že je potřeba, aby lidé s ereskou viděli, že i tak se dá život prožít a být přitom člověkem platným společnosti, seberealizovat se a společně se zdravými lidmi vytvořit něco, čemu se říká spokojený život. „Není to úplně snadné, ale ta řešení jsou,“ podotýká.

Lidé s diagnózou RS by podle něj neměli být přijímáni jako odlišní, jako někdo, s nímž je potřeba zacházet nějakým zvláštním způsobem. „Je potřeba ukázat, že žít se dá i s tímto velice zákeřným a nepříjemným onemocněním, které přináší mnoho i nesdělitelných okamžiků v životě. Já ani vlastní ženě neumím některé věci vysvětlit a sám tápu proč,“ svěřuje se.


Daruj slunečnici, daruj hodiny terapií

Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS všem přítomným představuje nový projekt Kytka pro zdraví – Daruj slunečnici! Jde o prodej virtuálních slunečnic, jejichž koupí mohou lidé pacientům s roztroušenou sklerózou přispět na úhradu psychoterapie nebo fyzioterapie, která není plně hrazena z veřejného pojištění, pro úspěšnou léčbu je však naprosto nezbytná. „Květiny symbolizují naději – s tím, jak se neustále vyvíjí léčba RS a je možné ji pacientům nasazovat dříve, se lidem otevírají dveře do lepší budoucnosti,“ říká Kateřina Bémová.

A pak už je čas tradičně se posilnit jejím vynikajícím domácím chlebem s máslem a domácí marmeládou a osázet záhon třemi desítkami sazenic. Na každou ze slunečnic její „kmotr pěstitel“ píše vzkaz. „Všechno krásné máme pořád před sebou.“ „Věřte doktorům, naslouchejte tělu.“ „Každý den může být krásný, když si ho krásným uděláme.“ Psychoterapeutka Renata Malinová zalévá rozkvetlý záhon společně se svým vnoučkem. Sluníčko pálí a nám po pár hodinách přichází krásný vzkaz od Lenky Mašatové: „Moc vám děkuji za tak krásný den, s mamkou jsme si ho moc užily.“ Přínosné byly podle ní i přednášky lékaře, psychoterapeuta a fyzioterapeuta na téma Mylné informace o RS. „Přece jen většina populace pořád žije s těmi mýty, takže jsem si velice ráda vyslechla pravdu, jak to s tou mojí „kamarádkou“ RSkou je,“ uzavírá.

Osvětová kampaň ke Světovému dni RS měla opět smysl. Tak zase za rok u záhonku.

Eva Vychodilová


Fotogalerie

  • IMG_3410
  • IMG_3418
  • IMG_3422
  • IMG_3431
  • IMG_3432
  • IMG_3435
  • IMG_3439
  • IMG_3449
  • IMG_3463
  • IMG_3466
  • IMG_3467
  • IMG_3476
  • IMG_3482
  • IMG_3492
  • IMG_3506

Více fotografií najdete na našem Facebooku.