Lidem s roztroušenou sklerózou začíná maraton

Po roční pauze si maratonci opět zacvičí naživo a bezpečně.


Lidé se po dvou letech společně setkají a zapojí do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Pražany kromě skupinového cvičení čeká na Petříně tzv. Roztroušená stezka – kilometrová cesta plná stanovišť, která prověří všechny smysly zúčastněných.

Loni cvičili pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) i jejich blízcí kvůli koronavirové pandemii pouze vzdáleně ze svých domovů nebo šli na procházku. Letos se vedle setkání s přáteli mohou těšit i na studiové lekce, například jógu či kruhový trénink. Akce, která si klade za cíl motivovat pacienty s RS k pohybu, začíná v pátek 25. března ve 14 hodin a potrvá do soboty. Sportovci si mohou vyzkoušet nejrůznější typy pohybu podle obtížnosti, například jógu ve studiu YogaMe na Národní třídě nebo pilates v My Pilates Studio na Praze 5.

Většina cvičení a samotné zahájení Maratonu se ale bude konat pod širým nebem na Petříně od pátečních 14 hodin. Organizátoři tím chtějí, aby se zmírnilo riziko šíření koronaviru a každý účastník cítil bezpečně. „Každý, kdo přijde na Petřín, si může projít tzv. Roztroušenou stezku smyslů, která ho seznámí s někdy dokonce neviditelnými příznaky RS, například únavou, brněním konečků prstů nebo rozostřeným viděním. Součástí je třeba paměťová hra nebo cvičení na jemnou motoriku,“ popisuje chystanou událost Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje, a dodává: „Pro ty, kteří se Maratonu nemohou zúčastnit osobně, jsme připravili videa, podle nichž mohou cvičit doma.“ Jejich seznam najdou lidé na www.maratonmars.cz.

Cviky pro pacienty připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Univerzity Karlovy v Praze (APA FTVS UK). Jsou odstupňovány podle náročnosti, a na své si tak přijdou i pacienti s většími pohybovými omezeními. „Loňská videa mají tisíce zhlédnutí a lidé se k nim vrací opakovaně po celý rok. MaRS je motivační víkendovou akcí, ale lidé se musí hýbat každý den,“ vysvětluje Bémová.

Podle lékařů se pandemie koronaviru negativně podepsala na fyzické kondici pacientů s RS. Lidé méně vycházeli z domu, necvičili a více jedli. „Pohyb je přitom pro pacienty s RS zásadní. Nezáleží na tom, co dělají, ale jak často a pravidelně. Pro začátek postačí i rychlá chůze, a to alespoň 20 minut denně,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Maraton s RS, kterého se obvykle účastní tisíce lidí po celé republice, potrvá do soboty 26. března. Více informací o programu a jednotlivých nabídkách cvičení nejen v Praze a online, ale také v dalších českých městech, najdou zájemci na www.maratonmars.cz.